Alberto Santos Dumont. Bu isim 1900'lerin banda Partiler için çok ve ifade ediyordu. Bu genç Brezilyalının attı her adım olay, giydiği her şey moda oluyordu.

Brezilya'da babası büyük bir kahve üreticisi olan Santos Dumont, varlıklı bir ailenin asaleti ile maceracı bir ruhu birleştirdiği etkileyici bir karakter taşıyordu. Ancak, babasının ölümünün ardından hayatına yeni bir sayfa açan Santos Dumont'un maceracı ruhu onu Paris'e taşıdı ve hayatını bundan sonra Parisli bir elit olarak sürdürdü.

Çok büyük bir servete sahip olan Santos, meraklı kişiliği ile birçok şeyi ilk yapan olma özelliği ile her zaman tüm gözlerin üzerinde olduğu bir hayat sürdü. Paris'e gelişinden kısa sure sonra Paris halkının sevgilisi olan Santos Dumont, her zaman koyu renk çizgili takım elbise, onu tamamlayan ayakkabılar. kolalı gömlek ve panama şapka giyerdi. Her hareketi Parisliler tarafından yakından izlenen Santos'un bu eşsiz giyim tarzı Paris'te yeni bir moda akımı da başlattı.

Pahalı zevkleri ile ilgi odağı olan bu çok yönlü Brezilyalı, henüz uçak nedir bilinmeyen bir dünyada kendi tasarladığı yönlendirilebilir bir uçan makine bile yaptı. 1901 yılında uçan makinesi ile Paris'in hemen dışındaki Saint-Cloud'tan Parislilerin şaşkın bakışları arasında havalanıp Eiffel Kulesi'nin çevresinde bir tur attı ve yere güvenle inmeyi başardı.

Ancak bir şey eksikti: Havada zamanı ölçemiyordu. İhtiyacı olan, iki eli ile uçan makinesini kullanırken zamanı kontrol edebilmekti. Bunu çözebilse havada ne kadar süreyle kaldığını kolayca görebilecekti.

 Bir akşam yemeği sırasında, Santos Dumont yakın arkadaşı Louis Cartier' e uçan makinesinde zamanı kontrol edemeyişinden yakındı ve kendisine özel bir kol saati yapmasını istedi. Bunun üzerine daha önce sadece mücevher üreten Louis Cartier 1904 yılında Santos Dumont için özel bir kol saati tasarladı ve makinesini Jaeger LeCoultre' ye ürettirdi. İlk '' Santos de Cartier'' saati işte böyle doğdu.

 Tabii, Louis Cartier' in saati, her zaman göz önünde olan Santos' un bileğinde dikkatlerden kaçmadı. Paris' in diğer önde gelenleri de bu saatten talep etmeye başladılar. Bir süre sonra artan talep karşısında Louis Cartier, 1908 yılında ilk ''Santos de Cartier'' saatlerini az miktarda ayrıcalıklı müşteri için üretti.

 Bu, bir seriye ilham veren hikayenin başlangıcıydı. İlk altın ve çelik Santos de Cartier ise 1878 de ortaya çıktı. Bu stil daha sonra Cartier tasarımının bir damgası gibi oldu

 Bu, spor ama şık stil, Must of Cartier yıllarına, çakmakları, kalemleri, gözlüğü, parfümü ve diğer üretimleri ile damgasını vurdu.

 2004 yılına gelindiğinde, ilk Santos de Cartier saatinin üzerinden yüz yıl geçmişti. Cartier tasarımcıları, bunu kutlamak için tasarım serüvenlerinin şıklığına esin kaynağı olan bu özel saatin 100. yılı için yeni modeller ürettiler.

 Santos 100. ve Santos Dumont Zarafet

Bir saat mücevheri olan yeni bayan saati, Santos Demoiselle

Görünen o ki 1900'lerin gözde Santos Dumont'u 2000'lerin modasını da etkilemeye devam edecek